Praca związana z opieką nad seniorami należy do grupy najbardziej poszukiwanych zajęć na terenie Niemiec. Osoby, które po raz pierwszy podejmują tego typu pracę, powinny wiedzieć jakie obowiązki są z tym związane. Opieka nad osobami starszymi Niemcy to zajęcie bardzo obciążające psychicznie, dlatego opiekunki powinny być stale monitorowane przez swojego pracodawcę, do którego mogą się zwrócić w każdej niepokojącej sprawie. Codzienne czynności pielęgnacyjne, regularne przygotowanie posiłków, wizyty u lekarza, dotrzymywanie towarzystwa, angażują opiekunki fizycznie i psychicznie. Oprócz trudnych obowiązków związanych ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi Niemcy, niemałym wyzwaniem dla opiekunek jest rozłąka z rodziną i swoimi bliskimi w Polsce. W trakcie pobytu na zleceniu opiekunki świadczące usługi pielęgnacji i opieki nad osobami starszymi Niemcy, mogą liczyć na wsparcie polskojęzycznych koordynatorów, którzy od wielu lat współpracują z firmą EUROCARE.

Decydując się na pracę w Niemczech w charakterze opiekuna osoby starszej należy mieć świadomość, że na swojej drodze spotkamy seniorów cierpiących na przeróżne schorzenia. Dla podopiecznego i jego rodziny bardzo ważne jest, żeby pracownik oddelegowany do pracy w Niemczech w charakterze opiekuna osoby starszej, miał odpowiednie kompetencje i doświadczenie w opiece ze wskazaniem na konkretne schorzenia. Mogą to być zarówno ograniczenia fizyczne będące efektem chorób i dolegliwości wieku starczego jak i problemy ze sprawnością umysłową. W przypadku pacjentów z ograniczeniami sfery psychicznej należy wykazać się dużą cierpliwością ale również stanowczością. W porozumiewaniu się z osobami starszymi zalecane jest używanie prostych komunikatów, krótkich poleceń wypowiadanych spokojnym tonem głosu. Podopieczni z zaburzeniami psychicznymi dobrze reagują na regularność i powtarzalność pewnych czynności wykonywanych w znanym im środowisku. W miarę możliwości należy motywować pacjentów do wykonywania prostych czynności życia codziennego np. wycieranie naczyń, składanie prania. Działania tego typu pozwalają im czuć się potrzebnymi i pożytecznymi.

WSPARCIE FIZYCZNE PODCZAS OPIEKI NA OSOBAMI STARSZYMI

Opieka na osobami starszymi Niemcy to także wsparcie w przypadku dolegliwości fizycznych. Trudności we wstawaniu np. z łóżka i w samodzielnym poruszaniu się dotykają przeważającą liczbę seniorów. Niezwykle istotna jest rola opiekunki, gdy niezbędny staje się transfer podopiecznego np. na wózek inwalidzki. Czynności te wymagają od opiekunek siły i umiejętności jak pokierować ruchami podopiecznego, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojego pacjenta. Opieka nad osobą niepełnosprawną na pewno jest łatwiejsza, gdy opiekunki mają możliwość skorzystania ze specjalistycznych sprzętów, które ułatwiają codzienną pielęgnację. Wszelkiego rodzaju podnośniki i windy ułatwiają przenoszenie podopiecznych, którzy nie są w stanie samodzielnie się poruszać. Obsługa tych urządzeń nie jest skomplikowana dlatego warto jej się nauczyć, by dbać również o swój kręgosłup. Dbanie o codzienną higienę osobistą osób starszych to kolejny aspekt opieki nad osobami starszymi Niemcy. Rozumiemy przez to np. kąpiel, mycie, higiena jamy ustnej czy pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Zakres pomocy ze strony opiekunki uzależniony jest od stopnia niepełnosprawności podopiecznego.

Większość opiekunek mieszka w domach swoich podopiecznych, dlatego też oprócz czynności pielęgnacyjnych przejmują one inne obowiązki, z którymi seniorzy już sobie nie radzą. Codzienna opieka nad osobami starszymi Niemcy wiąże się więc z wykonywaniem typowych obowiązków domowych tj. pranie, prasowanie, sprzątanie, gotowanie, zakupy. Podczas zakupów w sklepie spożywczym należy brać pod uwagę nie tylko upodobania kulinarne podopiecznego ale również ograniczenia wynikające np. z konieczności przestrzegania konkretnej diety. Opiekunki mieszkające z podopiecznymi w ich domach powinny w miarę możliwości uszanować ich zwyczaje i służyć im pomocą w życiu codziennym.  Opiekun to także osoba, która potrafi słuchać swojego podopiecznego. Czasami osoby starsze potrzebują uwagi  i życzliwości drugiej osoby, która go wysłucha, poradzi i obdarzy uśmiechem.

W toku codziennych obowiązków nie należy zapominać o czasie wolnym dla podopiecznych. Wielu seniorów lubi gry planszowe, czytanie gazet czy wspólne spacery. Jeśli tylko stan zdrowia podopiecznych na to pozwala należy aktywizować ich do tych czynności. Warto zadbać również o to, aby podopieczni mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniach towarzyskich oraz rodzinnych imprezach okolicznościowych. Taka forma spędzania wolnego czasu na pewno im spodoba się i będzie miłym urozmaiceniem codziennej rutyny.
Opisane powyżej obowiązki opiekunki osoby starszej występują w większości przypadków. Jednak każdy podopieczny jest inny, cierpi na różne schorzenia i wymaga różnego stopnia wsparcia. Warto więc na początku porozmawiać z seniorem lub jego rodziną i w miarę możliwości ustalić, które czynności ma przejąć opiekunka.

Oferty pracy

https://www.eurocare.com.pl/opieka-nad-osobami-starszymi-niemcy