Z kręgosłupem nie można żartować. Powinnyśmy odnotowywać każdy sygnał podopiecznego o bólu, czy innych niecodziennych zjawiskach pojawiających się na jego odcinku i okolicach. Jeżeli podopieczny komunikuje nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem kręgosłupa przez kolejne dni, bądź nawracają w różnych odstępach czasu, należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki! Pierwsze niegroźne symptomy, jeśli zostaną zlekceważone, mogą doprowadzić do dużo bardziej dokuczliwych i groźnych problemów ze zdrowiem.

Jedną z częstszych chorób kręgosłupa u starszych osób jest przepuklina kręgosłupa. Nazwa może zdawać się tajemnicza, jednak każda z nas wielokrotnie o niej słyszała w potocznej postaci – czyli wypadnięciu dysku. Dysfunkcja ta początkowo może się objawiać niejasnymi i rozległymi objawami. W pierwszym jej etapie nie musi występować ból. Podopieczny może odczuwać na przykład:

  • mrowienie, dreszcze, skurcze pleców,
  • drętwienie w rękach i nogach,
  • problemy z poruszaniem na całej długości kręgosłupa i kończyn.

Powyższe to ogólne dolegliwości dające powody do podejrzeń o wystąpieniu przepukliny kręgosłupa, jednak należy podkreślić, że schorzenie to ma swoje trzy odmiany, które wynikają z miejsca „wypadnięcia dysku”, co niesie za sobą inne, charakterystyczne objawy.

PRZEPUKLINA ODCINKA LĘDŹWIOWEGO

Najczęściej występująca, dotyczy aż 70% przypadków – okolice lędźwi są bowiem przez całe życie najbardziej narażone na przeciążenia i nadwerężenia.

Przy tej odmianie występuje rwa kulszowa. Jest to nagły ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, który promieniuje w dół – do pośladków, uda, podudzia, a nawet stóp. Bólowi towarzyszyć może mrowienie i drętwienie.

Rwę kulszową możemy rozpoznać u podopiecznego, jeśli ból nasila się przy podnoszeniu nóg w pozycji leżącej, brzuchem do góry.

PRZEPUKLINA ODCINKA SZYJNEGO

Druga w kolejności występowania, dotyczy bowiem najbardziej ruchomego fragmentu kręgosłupa.  Pierwszymi objawami są sztywność szyi i trudności przy swobodnym poruszaniu głową. Po pewnym czasie mogą się pojawić zawroty i bóle głowy, mdłości, szumy w uszach, trudności ze wzrokiem, mrowienie w rękach, oraz rwa barkowa. Charakteryzuje się ona bólem w okolicy barkowej (włącznie z łopatkami i klatką piersiową), który z czasem przenieść się może w okolice szyi i wzdłuż rąk. Szczególnie nasilony jest po przebudzeniu, a także podczas kichania, śmiechu i kaszlu. Z początku, przed bólem, pojawić się może nieustające napięcie mięśni barku i szyi. Innym charakterystycznym symptomem są problemy z osłabieniem ścisku dłoni, czy ogólnie mniejsza sprawność w poruszaniu rękami.

PRZEPUKLINA ODCINKA PIERSIOWEGO

Trzecia, najrzadsza z odmian, dotyczy około 10% przypadków. Charakteryzuje się ona z początku napięciem mięśni klatki piersiowej, który następnie przeradza się w ból, promieniujący wzdłuż żeber, okolic łopatek. Podopieczny może odczuwać zaburzenia czucia i osłabienie nóg. Przyjść mogą także zaburzenia wydalania czy oddychania.

ZAPOBIEGANIE I REHABILITACJA

Przepuklinie i innym schorzeniom możemy w dużej mierze zapobiec poprzez zadbanie o to, by podopieczny nie utrzymywał nieprawidłowych pozycji ciała; nie dopuszczać do sytuacji w których może przeciążyć kręgosłup; także w ramach możliwości i kondycji naszego podopiecznego zapewnić mu codzienną dawkę zbawiennego ruchu. Do aktywności fizycznej należy jednak podchodzić z odpowiednim przygotowaniem i ostrożnością, bo jeśli podopieczny cierpi na zwyrodnienia kręgosłupa - najlepiej poradzić się specjalisty.

Kiedy już problemy z kręgosłupem się pojawią, powinnyśmy wówczas, w czasie przed wizytą u lekarza, zwrócić uwagę w jakich sytuacjach i pozycjach pojawia się ból, a następnie zapewnić aby podopieczny ich unikał; ważny jest również odpoczynek w łóżku w regularnych odstępach czasu - ich długość zależeć powinna od naszej obserwacji, w jakim czasie następuje nasilenie objawów.

Objawy przepukliny kręgosłupa w pierwszym jej etapie mogą być łatwe do przeoczenia, jeśli nienależycie przyłożymy się do odczytywania sygnałów od podopiecznego, bądź podopieczny nie zechce nam ich przekazać z braku świadomości o potencjalnym niebezpieczeństwem każdego z dłużej trwających zaburzeń w funkcjonowaniu kręgosłupa.

„Wypadnięcie dysku” może przejawiać się tak nieoczywistymi dolegliwościami, jak skurcze w kończynach, zaburzeniami wzroku czy problemami z wydalaniem – dlatego właśnie powinnyśmy być szczególnie wyczulone, czy objawy te nie łączą się z innymi z charakterystycznych objawów w pozostałych częściach ciała.

Oczywistym jest, że nie do nas należy stwierdzenie, że nasz podopieczny na pewno choruje na przepuklinę kręgosłupa. Naszym obowiązkiem jest już jednak szczególnie staranne odnotowywanie dolegliwości, na jakie się skarży, a także odpowiednia komunikacja.  Zauważenie charakterystycznych objawów występujących przy przepuklinie kręgosłupa i przekazanie ich dalej lekarzowi może znacząco ułatwić lekarzowi profesjonalną analizę, a co za tym idzie, szybsze przyniesienie ulgi podopiecznemu, a na tym przecież zależy nam najbardziej.

Zasady rekrutacji

Proces rekrutacyjny nie jest skomplikowany. Po pomyślnym przebiegu rozmowy telefonicznej oraz weryfikacji umiejętności językowych, przygotowujemy kwestionariusz osobowy kandydata, który przedstawimy rodzinie Niemczech zainteresowanej pozyskaniem opiekunki lub opiekuna.

https://www.eurocare.com.pl/dla-opiekunki/aktualnosci/440-aktualnosci-25