Powszechnie wiadomo, że upały są szkodliwe i nie należy narażać na nie wrażliwych osób. Najważniejsze jest, by pamiętać o tym, że największe słońce jest między godziną 10 a 15 i o tej porze należy unikać ekspozycji na słońce, a nawet przebywanie na zewnątrz w cieniu. W przypadku naprawdę wysokich temperatur i bezchmurnego nieba można ten czas wydłużyć nawet do godziny 17. Jeśli w domu nie ma klimatyzacji, najlepszą opcją jest lekkie uchylenie okien i zasłonięcie ich zasłonami lub roletami. Może się wydawać, że najlepszym wyjściem będzie otwarcie okien i drzwi balkonowych na oścież, by był przewiew, jednak tak naprawdę nie jest to najlepszą opcją i nie należy tego robić, ponieważ gorące powietrze będzie mogło bez problemu dostać się do mieszkania i powodować duchotę. Dzieje się tak szczególnie w bezwietrzne dni. Z kolei gdy wieje wiatr, ale jest gorąco, może dojść do przewiania podopiecznego. Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia z powodu wysokiej temperatury, a jest ono mimo wszystko realne. Dobrym pomysłem będzie wiatrak, można kupić go w markecie, pożyczyć od rodziny lub być może znaleźć taki sprzęt na strychu. Nie należy go jednak umieszczać w pobliżu podopiecznego, a w większej odległości, np. w rogu pokoju, aby powodował ruch powietrza, ale nie wiał bezpośrednio na podopiecznego. Spocone ciało i wiatr to połączenie, które szybko prowadzi do przeziębienia, a odporność osoby starszej, osłabiona chorobami, lekami i samym wiekiem, szybko się może poddać. Niewskazane jest używanie wentylatorów przy temperaturze powyżej 30 stopni

Bardzo ważne w czasie upałów jest uzupełnianie płynów. Organizm broni się przed przegrzaniem poprzez intensywniejszą produkcję potu. Poza wodą w pocie znajdują się sole mineralne. Dlatego istotny jest stały dostęp do wody i picie małymi porcjami, ale bardzo często. Także jakość wody ma znaczenie. Dobrym wyjściem jest picie wody mineralnej, która zawiera sole mineralne, aby uzupełnić ich braki. Nie każda woda butelkowana to woda mineralna – niektóre to źródlana, a niektóre to mineralna. Woda źródlana nie zawiera minerałów, jest zbliżona składem do wody z kranu. Picie wody mineralnej w dużych ilościach też może być jednak niebezpieczne, szczególnie gdy podopieczny ma problemy z nerkami. Z tego względu najlepiej jest pić różnie – czasem wodę mineralną, czasem źródlaną lub zwykłą gotowaną wodę z kranu. Jeśli podopieczny nie chce pić zwykłej wody, herbata nie jest dobrym wyjściem. Można zmieszać wodę mineralną z sokiem owocowym albo kupić w aptece lub markecie elektrolity, są to często elektrolity dla dzieci, które mają różne smaki. Od czasu do czasu można użyć musujących rozpuszczalnych tabletek z magnezem, wapniem lub witaminami, które są dostępne nawet w takich marketach jak Lidl czy Aldi. Bardzo ważne jest ograniczenie cukru, a więc wykluczenie słodkich, gazowanych napojów, słodzonej herbaty i zbyt dużej ilości soków.

Poza nawadnianiem, wiele można zdziałać samą dietą. W przypadku upałów sprawdzają się dania, które nie obciążają żołądka. Ważne jest podawać dużo owoców, warzyw, częściej gotować niż smażyć, ograniczyć tłuszcz. Dania powinny być lekkie i świeże, z niewielką ilością przypraw, szczególnie ostrych. Ważne jest także, aby nie rezygnować z ruchu, nawet jeśli skłania nas ku temu upalna, rozleniwiająca pogoda. Osoby niemobilne także należy rozruszać, a z osobami, które samodzielnie się poruszają, warto wyjść na ogród bądź krótki spacer, po godzinach największego słońca, na przykład wieczorem.

Osoby starsze i chore mogą nie odczuwać pragnienia, przez co łatwo dojdzie do odwodnienia, które jest bardzo groźne dla tej grupy osób. Także regulacja temperatury ciała przez pot może być w ich przypadku nieskuteczna. Dlatego trzeba naprawdę uważać i podjąć odpowiednie kroki. To my, opiekunki, musimy pamiętać o stałym nawadnianiu i podawać płyny podopiecznemu, nawet jeśli nas o to nie prosi – musimy być mądrzejsze i wiedzieć, że nie zawsze odpowiednio odczuwa pragnienie. Warto także kontrolować temperaturę pomieszczenia i w miarę możliwości wilgotność, ponieważ są to powiązane wartości. W przypadku wilgotności 88% temperatura powietrza nie powinna przekroczyć 26ºC, w przypadku 60% - 28ºC. Optymalna temperatura w pomieszczeniu to 24-26ºC i jeśli mamy do dyspozycji klimatyzację, taką właśnie temperaturę powinnyśmy ustawić. Jeśli nie mamy takiej możliwości, po zaopatrzeniu się w termometr, możemy reagować na wyższe temperatury. W przypadku dużego upału pomóc może schładzanie podopiecznego poprzez pryskanie chłodną wodą lub przemywanie ciała gąbką namoczoną w chłodnej wodzie. Nie może być to bardzo zimna woda, by nie przeziębić podopiecznego, nie możemy go też całkowicie zamoczyć. Dobrym pomysłem może być też namoczony w chłodnej wodzie ręcznik. Najlepsza woda będzie taka, której nie odczuwamy ani jako ciepłą, ani jako zimną.

Klimatyzowane pomieszczenia wydają się być bardzo dobrym wyjściem, jednak należy pamiętać, że panuje tendencja do ustawiania zbyt niskich temperatur, które mocno kontrastują z upałem na zewnątrz. Dlatego, jeśli nasz podopieczny jest chodzący, należy unikać zatrzymywania się w klimatyzowanych lokalach. Wchodząc do nich czujemy ulgę, jednak taka nagła i duża różnica temperatur może być niebezpieczna dla podopiecznego.  

Inną kwestią jest ubiór podopiecznego. W upalne dni lekkie ubranie jest konieczne. Należy jednak pamiętać, aby jak największa powierzchnia ciała podopiecznego była zakryta. Krótkie nogawki lub krótkie rękawki nie są dobrym pomysłem dla starszej osoby. Najlepszym wyjściem są długie, ale luźne i przewiewne ubrania, nic obcisłego, co przylega do skóry. Odpowiednie materiały to len i bawełna, naturalne, przepuszczające powietrze. Kolory powinnyśmy wybierać jasne, beżowe, białe, pastelowe. Przydatny też jest kapelusz przeciwsłoneczny – słomkowy lub materiałowy. Gdy mamy możliwość pomocy w zakupieniu takiego, warto poszukać takiego, który nie przepuszcza promieni UV.

Latem warto zastanowić się nad kontrolowaniem ciśnienia tętniczego. Prawidłowe ciśnienie to ciśnienie pomiędzy 120/80 a 139/89 mm Hg. W większości przypadków podopieczni mają problemy z ciśnieniem, więc ich wartości codziennego ciśnienia mogą odbiegać od tych wartości. Jeśli nie wiemy, jaka jest norma dla naszego podopiecznego warto  zapytać lub po prostu mierzyć regularnie i zwracać uwagę na to, co odbiega od normy – wysokie ciśnienie jest jednym z pierwszych oznak przegrzania organizmu. Jest to zwykle wartość powyżej 140/90 mmHg. Może się okazać, że należy zadzwonić po lekarza.

Kiedy trzeba zawołać pomoc? O przegrzaniu organizmu świadczy kilka sygnałów. Pierwsze, delikatne sygnały to rumieńce, zarumienienie skóry, skurcze i niewielkie twarde nabrzmienia skóry. Kolejne są poważniejsze – takie jak wysokie ciśnienie tętnicze, o którym była mowa wyżej. Przegrzanie wpływa nie tylko na układ sercowo-naczyniowy, ale także na układ nerwowy. Znaczący więc może być stan podopiecznego – znaczna ospałość, apatia, lenistwo lub wręcz przeciwnie – duże pobudzenie. W przypadku zaburzeń umysłowych czy behawioralnych może wystąpić pogorszenie się tych zaburzeń. Inne symptomy to ból głowy, konwulsje oraz wzrost temperatury skóry podopiecznego. W przypadku dostrzeżenia poważniejszych symptomów należy wezwać pomoc i spróbować delikatnie chłodzić podopiecznego. Bardzo ważne jest, by nie podawać leków obniżających temperaturę ciała (leków przeciwgorączkowych) takich jak paracetamol czy aspiryna. 

Temat upałów jest dość popularny i każda z nas ma wiele pomysłów, jak przetrwać najgorętszą pogodę. Nie jest to proste, by pomyśleć o wszystkim, warto więc zastanowić się, co jesteśmy w stanie zdziałać. Każdy element naszych działań zapewniających bezpieczeństwo podopiecznemu w upały może okazać się niewystarczający, więc musimy pomyśleć o wszystkim – od ubioru, rodzaju jedzenia, częstotliwości i rodzaju podawanych napojów, po kontrolowanie temperatury otoczenia oraz stanu podopiecznego. Panowanie nad tyloma elementami wymaga dużo pracy, którą musimy wykonać same mierząc się z gorącem i duchotą, Mamy nadzieje, że ten artykuł będzie dla Was przydatnym zbiorem wskazówek, który pomoże uporać się z ciężką pracą w letnim okresie. 

Zasady rekrutacji

Proces rekrutacyjny nie jest skomplikowany. Po pomyślnym przebiegu rozmowy telefonicznej oraz weryfikacji umiejętności językowych, przygotowujemy kwestionariusz osobowy kandydata, który przedstawimy rodzinie Niemczech zainteresowanej pozyskaniem opiekunki lub opiekuna.

https://www.eurocare.com.pl/dla-opiekunki/aktualnosci/263-aktualnosci-poradnik-opiekunki1