Wizja starości to jedna z najmniej przyjemnych rzeczy w życiu młodego człowieka- człowieka zdrowego i ambitnego, poznającego świat, z rodziną i życiem towarzyskim. Niestety, każdego to czeka- większe lub mniejsze problemy ze zdrowiem, zwolnienie tempa, szara rzeczywistość- z tym wiąże się starość. Starsza osoba, dla której dni i noce zwolniły zazwyczaj z powodu braku obowiązków zawodowych i rodzinnych przeżywa to wyjątkowo. Ta charakterystyczna reakcja na uczucie bycia opuszczonym przez bliskich jest określana mianem syndromu pustego gniazda. Jak wyglądają objawy? Jak my, opiekunki, możemy pomóc w pokonaniu problemu i nakierować starsze osoby na lepsze życie? Zapraszamy do lektury.
Depresja często występuje u osób w podeszłym wieku. Należy pamiętać, że nie jest ona naturalnym efektem starzenia się organizmu. Jest to choroba, którą można i trzeba leczyć. Jakie są objawy i rodzaje depresji? Jak odróżnić depresję od choroby otępiennej? Jak leczyć depresję? Czego powinna w swoim zachowaniu unikać opiekunka, która zajmuje się podopiecznym z depresją? Zapraszamy do lektury artykułu.
Dolegliwości kręgosłupa dotyczą 60% osób w podeszłym wieku. Powodują je: naturalna eksploatacja osi naszego ciała i siedzący tryb życia. Szczególnie narażone są osoby otyłe, mężczyźni pracujący fizycznie w przeszłości, ofiary wypadków komunikacyjnych oraz osoby starsze.
Depresja często występuje u osób w starszym wieku, należy jednak bezwzględnie pamiętać, że nie jest ona naturalnym efektem starzenia się organizmu. Jest to choroba, którą można i trzeba leczyć. Objawy depresji świadczą o tym, że coś złego dzieje się w ludzkim organizmie. Skąd bierze się depresja? Jakie ma objawy? Co my, opiekunowie, możemy zrobić dla osoby starszej cierpiącej na depresję?
W Polsce 11 listopada świętujemy Dzień Niepodległości. Dlatego też, mimo że większość z nas wie, że tego dnia są imieniny Marcina, nie są popularne obchody dnia Świętego Marcina. W czasach staropolskich było to uroczyście obchodzone święto, zwłaszcza na wsiach, bo święty patronował żołnierzom, biedakom, pijakom, a także opiekował się jesiennymi zapasami. W Niemczech i Austrii jest to do dziś nadal dość popularne święto- Martinstag. Co robi się z okazji tego dnia? Jak w Niemczech tradycyjnie obchodzi się dzień Świętego Marcina?
Jesień jest porą roku, która przez jednych uważana jest za najpiękniejszą- dzięki dywanom z wielokolorowych liści i przedzierającemu się zza gałęzi słońcu. Jest to jednak także pora roku uznawana przez wielu za najbardziej melancholijną, apatyczną, a nawet smutną. Bardzo często można zauważyć u siebie spadek aktywności, gorsze samopoczucie i osłabienie. Jak nie dać się jesiennej chandrze? Zapraszamy do lektury!
Wszystkich Świętych, które wypada 1. listopada, jest świętem mającym na celu uczczenie naszych zmarłych bliskich. W jaki sposób ten smutny, dla wielu osób dzień, obchodzą nasi zachodni sąsiedzi? Zapraszamy do lektury.
W naszej opiekuńczej codzienności możemy spotkać się z podopiecznymi, którzy mają inne niż my nawyki żywieniowe. Osoby na diecie wegetariańskiej mogą znaleźć się z różnych przyczyn- najczęściej z powodów światopoglądowych lub zdrowotnych. Jak sobie z tym poradzić? Jak zapewnić podopiecznemu, który nie spożywa mięsa, odpowiednie składniki odżywcze oraz jak sprawić, by nuda nie zagościła w naszej kuchni? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Proces rekrutacyjny nie jest skomplikowany. Po pomyślnym przebiegu rozmowy telefonicznej oraz weryfikacji umiejętności językowych, przygotowujemy kwestionariusz osobowy kandydata, który przedstawimy rodzinie Niemczech zainteresowanej pozyskaniem opiekunki lub opiekuna.