Praca związana z opieką nad seniorami należy do grupy najbardziej poszukiwanych zajęć na terenie Niemiec. Osoby, które po raz pierwszy podejmują tego typu pracę, powinny wiedzieć jakie obowiązki są z tym związane. Decydując się na pracę w Niemczech w charakterze opiekuna osoby starszej należy mieć świadomość, że na swojej drodze spotkamy seniorów cierpiących na przeróżne schorzenia. Mogą to być zarówno ograniczenia fizyczne będące efektem chorób i dolegliwości wieku starczego jak i problemy ze sprawnością umysłową. W przypadku pacjentów z ograniczeniami sfery psychicznej należy wykazać się dużą cierpliwością. W porozumiewaniu się z osobami starszymi zalecane jest używanie prostych komunikatów, krótkich poleceń wypowiadanych spokojnym tonem głosu. Podopieczni dobrze reagują na regularność i powtarzalność pewnych czynności wykonywanych w znanym im środowisku. W miarę możliwości należy motywować pacjentów do wykonywania prostych czynności życia codziennego np. wycieranie naczyń, składanie prania. Działania tego typu pozwalają im czuć się potrzebnymi i pożytecznymi.

Wsparcie fizyczne podczas opieki na osobami starszymi

Opieka na osobami starszymi Niemcy to także wsparcie w przypadku dolegliwości fizycznych. Trudności we wstawaniu np. z łóżka i w samodzielnym poruszaniu się dotykają przeważającą liczbę seniorów. Niezwykle istotna jest rola opiekunki, gdy niezbędny staje się transfer podopiecznego np. na wózek inwalidzki. Czynności te wymagają od opiekunek siły i umiejętności jak pokierować ruchami podopiecznego, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojego pacjenta. Dbanie o codzienną higienę osobistą osób starszych to kolejny aspekt opieki nad osobami starszymi Niemcy. Rozumiemy przez to np. kąpiel, mycie, higiena jamy ustnej czy pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Zakres pomocy ze strony opiekunki uzależniony jest od stopnia niepełnosprawności podopiecznego.

Większość opiekunek mieszka w domach swoich podopiecznych, dlatego też oprócz czynności pielęgnacyjnych przejmują one inne obowiązki, z którymi seniorzy już sobie nie radzą. Codzienna opieka nad osobami starszymi Niemcy wiąże się więc z wykonywaniem typowych obowiązków domowych tj. pranie, prasowanie, sprzątanie, gotowanie, zakupy. Podczas zakupów w sklepie spożywczym należy brać pod uwagę nie tylko upodobania kulinarne podopiecznego ale również ograniczenia wynikające np. z konieczności przestrzegania konkretnej diety.
W toku codziennych obowiązków nie należy zapominać o czasie wolnym dla podopiecznych. Wielu seniorów lubi gry planszowe, czytanie gazet czy wspólne spacery. Jeśli tylko stan zdrowia podopiecznych na to pozwala należy aktywizować ich do tych czynności. Warto zadbać również o to, aby podopieczni mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniach towarzyskich oraz rodzinnych imprezach okolicznościowych. Taka forma spędzania wolnego czasu na pewno im spodoba się i będzie miłym urozmaiceniem.

Opisane powyżej obowiązki opiekunki osoby starszej występują w większości przypadków. Jednak każdy podopieczny jest inny, cierpi na różne schorzenia i wymaga różnego stopnia wsparcia. Warto więc na początku porozmawiać z seniorem lub jego rodziną i w miarę możliwości ustalić które czynności ma przejąć opiekunka.

Oferty pracy

 EuroCare

Sprawdź najpopularniejsze oferty pracy

  • 1
  • 2
  • 3