Wszystkich Świętych, które wypada 1. listopada, jest świętem mającym na celu uczczenie naszych zmarłych bliskich. W jaki sposób ten smutny, dla wielu osób dzień, obchodzą nasi zachodni sąsiedzi?

Przede wszystkim w Polsce jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W Niemczech sprawa ma się jednak nieco inaczej – dzień wolny jest w landach, które są w większości katolickie, czyli w:

·       Badenii Wirtembergii (Baden-Würtenberg),

·       Bawarii (Bayern),

·       Nadrenii Północnej-Westfalii (Nordrhein – Westfalen),

·       Nadrenii Palatynacie (Rheinland-Pfalz)

·       i Saarze (Saarland).

W wyżej wymienionych landach trzeba być przygotowanym na trudności w zrobieniu zakupów bądź załatwieniu czegoś w urzędzie, ponieważ banki, sklepy czy urzędy są wtedy zamknięte. Tak samo obowiązuje zakaz słuchania głośnej muzyki, w radiu i telewizji słychać stonowane utwory.

W naszym kraju przyjęło się zwyczajowo, że wszyscy, niezależnie od wyznania odwiedzają wtedy groby bliskich, co także wiąże się ze świętem, które jest kolejnego dnia – Zaduszkami. U naszych sąsiadów wygląda to nieco inaczej – nie spotka się ani tłumów na cmentarzach, ani ogromu zniczy i kwiatów. Kultywuje się zwyczaj zapalania zniczy na znak szacunku i pamięci, a także dekorowanie kwiatami – często astrami lub chryzantemami, jak w Polsce. Spotyka się osoby modlące się przy grobach bliskich i zapalające świeczki, jednak nie jest to aż tak powszechne, jak u nas, osób na cmentarzu jest w świąteczny dzień dużo mniej niż u nas.

W Polsce rodziny sprzątają i myją groby zmarłych w tygodniach poprzedzających 1. listopada, jest to część corocznego obchodzenia święta. W Niemczech nie jest to konieczne, ponieważ o cmentarze w Niemczech nie dbają bliscy, a zarządcy cmentarza.

Wszystkich Świętych jest dniem, który czci się biorąc udział w nabożeństwie w kościele, bardzo często w przeddzień dnia Wszystkich Świętych - Vorabend zu Allerheiligen. Istnieje także możliwość wzięcia udziału w mszy na cmentarzu. Na niektórych cmentarzach modlitwa jest nadawana przez głośniki, a niektóre regiony mają tradycję udziału chóru albo orkiestry dętej w nabożeństwie tego dnia.

Dzień Zaduszny, 2. listopada jest świętem kościelnym i nie obejmuje go ustawowe wolne we wszystkich landach, tak samo jak jest to w Polsce.

W Niemczech dużo bardziej popularne niż w Polsce jest obchodzenie Halloween, które wypada 31. października, czyli w przeddzień dnia Wszystkich Świętych. Dzieci tego dnia przebierają się w wiedźmy, czarownice, kościotrupy, zombi albo inne stwory i chodzą po domach sąsiadów, aby pozbierać słodycze. Mówią zwykle wtedy “cukierek albo psikus!” (“Streich oder Überraschung!”), a więc warto zaopatrzyć się tego dnia w torebkę cukierków, aby nie zawieźć najmłodszych, którzy zapukają do naszych drzwi.

Zasady rekrutacji

Proces rekrutacyjny nie jest skomplikowany. Po pomyślnym przebiegu rozmowy telefonicznej oraz weryfikacji umiejętności językowych, przygotowujemy kwestionariusz osobowy kandydata, który przedstawimy rodzinie Niemczech zainteresowanej pozyskaniem opiekunki lub opiekuna.

http://www.eurocare.com.pl/dla-opiekunki/aktualnosci/348-aktualnosci-18